Cilji projekta

Teoretični, etični in filozofski cilji:

Empirični cilji:

C3. Razvoj sistema kazalnikov za gospodarstvo, podnebne spremembe in človekove pravice ter merjenje njihovega spoštovanja v globalnih dobavnih verigah desetih največjih slovenskih ter stotih največjih gospodarskih družbah v EU glede na prihodek in predlogi za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti.
C4. Kritično oceniti, ali imajo nosilci pravic učinkovit dostop do notranjih pravovarstvenih postopkov v desetih največjih slovenskih ter stotih največjih gospodarskih družbah v EU glede na prihodek ter pri državnih in nedržavnih subjektih zaradi negativnih učinkov podnebnih sprememb.

Normativni cilji:

C5. Razviti normativne predloge in izboljšave za okreptiev odgovornosti gospodarskih družb za kršitve človekovih pravic zaradi njihovi negativnih vplivov na podnebne spremembe v okviru normativnih sprememb v slovenskem, evropskem in mednarodnem pravnem redu.
C6. Oblikovati predlogov za gospodarske družbe s sedežem v Sloveniji z namenom preprečiti negativne učinke podnebnih sprememb na uživanje človekovih pravic.

Opis

Pričujoči raziskovalni projekt, prvič zelo izvirno, teoretično analizira odgovornost gospodarskih družb za človekove pravice do podnebnih sprememb in bo razvil teoretične in normativne temelje za skladen in pravičen slovenski in mednarodni pravni red. Želi identificirati filozofske, pravne in normativne podlage odgovornosti podjetij za negativne vplive podnebnih sprememb na človekove pravice v slovenskem, evropskem in mednarodnem pravnem sistemu. Njegov cilj je zagotoviti normativne rešitve za prilagoditev in ublažitev negativnih učinkov gospodarskih družb na človekove pravice zaradi podnebnih sprememb. Trenutne strukture v slovenskem in mednarodnih pravnih redih je treba reformirati, da bi se lahko soočili z negativnim učinkom podnebnih sprememb na človekove pravice, zlasti v zvezi s poslovnimi akterji. Nosilci pravic se trudijo uveljaviti odgovornost gospodarskih družb za človekove pravice glede podnebnih sprememb. Pripravlja in oblikuje filozofske, pravne in normativne odgovore na negativne učinke podnebnih sprememb na uživanje človekovih pravic. Prvič, vzpostavlja trdne teoretične temelje za analizo odgovornosti gospodarskih družb za človekove pravice za negativne vplive podnebnih sprememb na človekove pravice. Drugič, preverila bo, ali so obstoječi okviri v slovenskem, evropskem in mednarodnem pravnem sistemu ustrezni in primerni za vzpostavitev obveznosti gospodarskih družb glede preprečevanja, spodbujanja, spoštovanja in varovanja človekovih pravic v času podnebnih izrednih razmer. Kritično bo analiziral sedanje normativne strukture v Sloveniji, Evropski uniji in mednarodnem pravu, kar zadeva obseg in naravo obveznosti gospodarskih družb

Tretjič, v raziskavi bomo kritično ocenili aktualne sodne postopke zaradi podnebnih sprememb proti gospodarskim družbam zaradi njihovih kršitvev človekovih pravic. Pri tem bomo zlasti ocenili, ali so se obstoječe pravne in institucionalne strukture v slovenskem in mednarodnem pravnem redu sploh zmožne soočiti z naraščanjem števila sodnih sporov zoper gospodarske družbe zaradi negativnih vplivov podnebnih sprememb na varovanje človekovih pravic. Četrtič, na podlagi ugotavljanja skladnosti z okoljevarstvenimi standardi in standardi varovanja človekovih pravic v globalnih dobavnih verigah bomo zasnovali reformne predloge v okviru slovenskega in mednarodnega pravnega reda za izboljšanje odgovornosti gospodarskih družb za kršitev človekovih pravic zaradi podnebnih sprememb. Raziskava bo tako preučila normativne podlage in standarde za obveznosti in odgovornosti gospodarskih družb za kršitve človekovih pravic zaradi njihovega vpliva na podnebne spremembe. Priznavanje odgovornosti gospodarskih družb za vplive na podnebne spremembe je neobhodno za doseganje čim višje stopnje samouresničevanja vsakega posameznika. V tej luči bomo oblikovali normativne modele za prepotrebne reforme v slovenskem, evropskem in mednarodnem pravnem redu. Razvili bomo praktične kazalnike, ki jih bodo gospodarstveniki in snovalci politik lahko uporabili za preprečevanje negativnih vplivov na podnebne spremembe. Nato bomo oblikovali notranje in zunanje mehanizme, na katere se bodo lahko obrnili nosilci pravic v primeru kršitev njihovih človekovih pravic zaradi poslovanja gospodarskih družb. Zaključki bodo znanstveno in strokovno pomagali odločevalcem in gospodarstvenikom pri reformi slovenskega in mednarodnega pravnega reda in poslovanja gospodarskih družb ter pri oblikovanju ustreznih notranjih politik.