Vodja projekta
dr. Jernej Letnar Černič
Redni profesor za pravo človekovih pravic in ustavno pravo na Fakulteti za državne in evropske študije Nova univerze.
Do sedaj je objavil številne prispevke v slovenščini, angleščini, španščini, italijanščini, švedščini in romunščini. V zadnjih letih je objavil tri znanstvene monografski publikaciji s področja spoštovanja človekovih pravic v gospodarstvu, in sicer: Jernej Letnar Černič (ur.), “Spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu: slovenske in mednarodne perspektive”, Nova univerza, 2023; »Gospodarstvo in varstvo človekovih pravic: Primerjalno pravna analiza vloge in pristojnosti Slovenskega državnega holdinga, d. d., pri spoštovanju človekovih pravic« (z Anjo Strojin Štampar in Tilom Rozmanom), Nova univerza, 2021; “Corporate accountability under socio-economic rights“, Oxon; New York: Routledge, 2020; ter knjigo v soavtorstvu in uredništvu: “The Future of Business and Human Rights : Theoretical and Practical Considerations for a UN Treaty“, Cambridge; Antwerp; Portland: Intersentia. 2018 (z Nicolasom Carrillo-Santarelli).
Njegova dela so bila citirana v poročilih organizacije Združenih narodov, Evropskega parlamenta in Sveta Evrope, v odločbah slovenskega Ustavnega sodišča ter akademskih študijah na vseh koncih sveta. Od študijskih let naprej deluje v različnih vlogah v slovenski in globalni civilni družbi, pri čemer sodeluje pri številnih domačih in mednarodnih človekoljubnih projektih.
Bibliografija
dr. Matej Avbelj
Redni profesor za evropsko pravo in prorektor Nove univerze.
Diplomiral je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, magistriral na NYU School of Law v New Yorku ter doktoriral na Evropskem univerzitetnem inštitutu (EUI) v Firencah. Dr. Avbelj je bil prejemnik številnih prestižnih mednarodnih štipendij in je predaval na mnogih tujih univerzah tako v Evropi kot v ZDA. Trenutno je tudi predstojnik katedre za evropsko pravo na Novi univerzi, v okviru katere vodi projekt Jean Monnet Chair, ki mu ga je podelila Evropska komisija. Pri vodilnih domačih in tujih založbah je dr. Avbelj objavil številna znanstvena dela s področja prava EU, ustavnega prava, pravne teorije in varovanja človekovih pravic. Med pomembnejšimi velja omeniti: The Future of EU Constitutionalism (Hart 2023, v tisku); The Impact of European Institutions on the Rule of Law and Democracy in Slovenia and Beyond (Hart 2020, z Letnar Černičem); The European Union under Transnational law (Hart, 2018); Research Handbook on Legal Pluralism and EU Law (Edward Elgar 2018, so-urednik Gareth Davies); Kadi on Trial: A Multifaceted Analysis of the Kadi Trial (Routledge 2016, sourednika Martinico in Fontanelli); Constitutional Pluralism in the EU and beyond (Hart 2012; sourednik Komarek). Dr. Avbelj je, med drugim, tudi odgovorni urednik Komentarja ustave Republike Slovenije. Ves čas je tudi raziskovalno aktiven, saj je bodisi vodil bodisi sodeloval kot raziskovalec pri več domačih in tujih znanstveno-raziskovalnih projektih. Prav tako se je aktivno udejstvoval v domačih in tujih strokovnih stanovskih združenjih ter bil udeležen v več civilnodružbenih iniciativah. Ukvarja se tudi s svetovanjem s področja prava EU, ustavnega prava in človekovih pravic.
Bibliografija
dr. Gorazd Justinek
Docent za področje mednarodnega poslovanja in za področje mednarodnih političnih, ekonomskih in poslovnih odnosov.
Je nekdanji diplomat in ustanovni član Sektorja za gospodarsko diplomacijo na Ministrstvu za zunanje zadeve. Vrsto let je bil vodja sektorja za internacionalizacijo na Javni agenciji RS za podjetništvo in tuje investicije ter v času predsedovanja Slovenije EU opravljal delo svetovalca predsednika vlade za področje domačih makroekonomskih ter mednarodnih ekonomskih odnosov. Po vstopu Slovenije v OECD je koordiniral delo predstavnikov Slovenije v delovnih telesih OECD, sodeloval pri pripravi programskega proračuna Republike Slovenije ter makroekonomskih analizah in reformah v javni upravi. Dva mandata je bil tudi direktor nevladne Ustanove – Center za Evropsko prihodnost, ki prvenstveno izvaja mednarodno razvojno pomoč v državah ZB in je tudi nosilka več Horizon 2020 projektov. Je ustanovitelj in odgovorni urednik mednarodne znanstvene revije International Journal of Diplomacy and Economy (London), ter član uredniških odborov številnih drugih mednarodnih znanstvenih revij (Scopus in WoS).
Bibliografija
dr. Anja Strojin Štampar
Izredna profesorica za področje civilnega in gospodarskega prava na Evropski pravni fakulteti Nove Univerze in odvetnica-partnerka v Odvetniški družbi Sibinčič Novak & partnerji v Ljubljani.
Diplomirala na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani leta 1996 in 1999 opravila pravniški državni izpit. Na Univerzi McGill (Kanada) je 2002 opravila podiplomski študij mednarodnega gospodarskega prava (LL.M), na Univerzi v Ljubljani (Filozofska fakulteta) pa je poleg prava diplomirala tudi iz francoščine in splošnega jezikoslovja (2004). Leta 2017 je doktorirala na Evropski pravni fakulteti Nove univerze ter istega leta tudi pridobila naziv magistre poslovnih ved na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Kot nosilka predmetov predava več predmetov s področja gospodarskega in civilnega prava na dodiplomskih in podiplomskih študijskih programih.
Zaposlena je kot odvetnica – partnerka v Odvetniški družbi Sibinčič Novak & partnerji v Ljubljani. Dela na področjih poslovnih prestrukturiranj, korporacijskega prava, korporativnega upravljanja in finančnega prava. Pred tem je bila zaposlena v Kapitalski družbi pokojninskega in invalidskega zavarovanja, d. d kot direktorica pravnega oddelka in članica uprave ter v Slovenskem državnem holdingu, d. d. kot članica uprave. Z več kot petnajstletnimi izkušnjami na vodstvenih in vodilnih delovnih mestih v gospodarskih družbah je tako pridobila poglobljeno pravno in poslovno znanje na področju upravljanja premoženja, pokojninskih skladov in gospodarskih družb. Poklicne izkušnje je pridobivala tudi na različnih delovnih mestih v pravosodju (sodniška pripravnica, strokovna sodelavka, odvetnica), od leta 2018 do 2023 kot odvetnica v Odvetniški pisarni Jadek & Pensa v Ljubljani. Bila je tudi članica nadzornega sveta v več slovenskih gospodarskih družbah (Egoles d. d., Škofja Loka, Letališče Ljubljana d. d., Zgornji Brnik, Krka d. d., Novo mesto).
Je avtorica več pisnih strokovnih prispevkov in predavateljica na strokovnih srečanjih (Dnevi slovenskih pravnikov, Dnevi zavarovalništva, izobraževalni dogodki Združenja nadzornikov Slovenije). Pri svojem raziskovalnem delu se osredotoča na sisteme upravljanja gospodarskih družb, upravljanje kapitalskih naložb države, družbeno odgovornost in varstvo človekovih pravic v gospodarstvu. Sodeluje tudi pri pripravi priporočil dobre prakse korporativnega upravljanja pri Združenju nadzornikov Slovenije. Med drugim je avtorica monografije Delniška družba z enotirnim sistemom upravljanja (2018) in soavtorica monografij Gospodarstvo in varstvo človekovih pravic, primerjalno pravna analiza vloge in pristojnosti Slovenskega državnega holdinga d.d. pri spoštovanju človekovih pravic (v soavtorstvi z dr. Jernejem Letnar Černičem in dr. Tilom Rozmanom, 2021) in Delavski predstavniki v organih vodenja in nadzora gospodarskih družb (v soavtorstvu z dr. Valentino Franca, 2022) ter soavtorica v zborniku razprav Za družbeno odgovornost (FDV, 2018) in v zborniku razprav Država kot dober gospodar (FDV, 2019). Raziskovalno je delovala tudi v okviru raziskovalne skupine projekta »Človekove pravice v gospodarstvu« pri Novi univerzi.